Nawigacja
Strona Główna
KUBB
BOCCE
MöLKKI
HORSESHOE
BOULE
OFFGOLF
ROSYJSKIE SPORTY LUDOWE
KYYKKÄ
PÖLLI
KROKIET
Galeria
Forum
Artykuły
Linki
Kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Najnowszy Użytkownik: Corpol87
Na Forum
Najnowsze Tematy
Im glad I finally re...
opinie na temat gier
Najciekawsze Tematy
Im glad I finally... [0]
opinie na temat gier [0]
KYYKKÄ

 

Fińska gra plenerowa dla wszystkich, zarówno dzieci jak i osób dorosłych.
Sport zespołowy pochodzący z Karelli. Podstawowym założeniem jest zbicie małych drewnianych cylindrów (kyykkäs)  przeciwnika rzucając z własnego kwadratu kijem (karttu) przypominającym kij besseballowy. W finlandii istnieją dzisiaj dwie odrębne grupy gry w zależności od tego gdzie się gra w każdej wiosce moga być inne zasady i klocki.
Gra toczy się na płaskim obszaże o wymiarach 5X20 liub większym. Pole dzieli się na dwa kwadraty o długości boku pięć metrów w obu końcach i 5m x 10m powierzchni pozostawione pomiędzy tymi dwoma kwadratami.  Kyykkäs to drewniane cylindry, dziesięć centymetrów wysokości. Ich średnica powinna wynosić od 7 do 7,5 cm. Na początku gry, kyykkäs ustawia się na linii frontu obu kwadratów: 20 równomiernie rozłożone parami na każdej linii, każda para jest ułożona pionowo.
Karttu to kije do zbijania. Wykonane są z drewna i mogą wynosić nawet do 85 centymetrów długości. Maksymalna dopuszczalna średnica wynosi osiem centymetrów w najgrubszym punkcie. Nie ma limitu wagi. Dla mężczyzn rzut otwarcia wykonuje się z 15m. a kolejne rzuty z własnego kwadratu tj. 10 m.  Kobiety  rzut otwarcia wykonują z 10 m. a następnerzucają z 8 m.


Rzucać można dowolnym stylem. Można grać single lub drużynowo po dwóch lub czterech graczy.
Rzuca się na zmianę najpierw jedna drużyna, każdy gracz jeden rzut a następnie druga drużyna j.w.
Wygrywa zespół, który wyczyści pole przeciwnika z kyykkäs wyrzuci wszystkie kołki poza kwadrat przy równej liczbie rzutów.
Można grę skrucić ograniczając czas lub określając liczbę rzutów. Po skończonej grze liczy się punkty ujemne za nie zbite klocki. Dla każdego kyykkä w kwadracie odliczyć jeden punkt. Dla każdego kyykkä pozostawionego na linii frontu, odjąć dwa punkty. Chyba, że jeden z zespołów skończył grę przed czasem. Dla mieszkańców Karelli gra jest wspaniałą zabawą, nie wolno jej traktować zbyt poważnie.

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright jacek glogowski; 2012

42,699 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie