opinie na temat gier [0]
KÜBB

Szwedzka gra parkowa dla graczy w każdym wieku i płci. Kübb to obrońca.

Do gry potrzebne:

-          miejsce dowolne na miękkim podłożu ( boisko, trawnik, piasek, śnieg itp.)

-          Król - klocek o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, wysokość ok. 30 cm, o podstawie 9x9 cm

-          10 obrońców - prostopadłościany o podstawie 7x7 cm i wysokości 15 cm

-          6 kołków - cylindry długości 30 cm i średnicy 4 cm.

-          4 kołki do wyznaczenia placu gry.

Wszystkie elementy wykonane są z drewna.

Pole gry

Teren do gry powinien mieć wymiary 5 x 8 m, chociaż wymiary można dostosować do potrzeb uczestników. Małe patyki wbija się w narożnikach terenu oraz w połowie jego długości, aby podzielić teren optycznie na pół.

Króla ustawia się na samym środku terenu.

Obrońców ustawia się na liniach końcowych boiska, 5 po każdej ze stron. Zarówno król jak i obrońcy stoją na swych kwadratowych podstawach.

Zasady gry:

Zawodnicy dzielą się na 2 drużyny. Każda staje przy własnej linii końcowej, na której stoją jej obrońcy.

Drewniane kołki rzuca się od dołu. Obrońców również rzuca się od dołu, ale dodatkowo można wprowadzić je w ruch obrotowy.

Gra toczy się turami - zmiana następuje po wyrzuceniu przez drużynę wszystkich kołków (6).

Ekipa A rzuca kołkami w obrońców drużyny B, aby je zbić. "Zbitych obrońców" drużyna B przerzuca na połowę przeciwnika i stają się oni obrońcami przeciwnika (drużyny A). Jeśli jednak obrońca po rzucie  znajdzie się po za boiskiem lub w odległości mniejszej niż jego długość za królem oraz przed królem( ma na to dwie próby) zespół przeciwny może umieścić obrońcę w dowolnym miejscu na własnej połowie boiska.

Następnie rzucając 6 kołkami ekipa B stara się zbić jak najwięcej obrońców drużyny A (najpierw te, które wcześniej zbiła drużyna A i zostały wyrzucone przez drużynę B na połowę drużyny A).

Gdy jacyś obrońcy stoją na polu danej drużyny (przeciwnicy nie zbili wyrzuconych przez siebie "zbitych obrońców"), może ona wykonywać rzuty z linii, którą wyznacza najbliższy królowi obrońca. Gra toczy się do momentu, gdy jeden z zespołów strąci wszystkich obrońców drużyny przeciwnej. Dopiero wtedy wykonuje rzut  aby zbić króla, jeśli to zrobi wygrywa set. Jeśli zespół zbyt wcześnie strąci króla przegrywa seta. Ilość granych setów zależy od umowy grających.