Nawigacja
Strona Główna
KUBB
BOCCE
MöLKKI
HORSESHOE
BOULE
OFFGOLF
ROSYJSKIE SPORTY LUDOWE
KYYKKÄ
PÖLLI
KROKIET
Galeria
Forum
Artykuły
Linki
Kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Najnowszy Użytkownik: Corpol87
Na Forum
Najnowsze Tematy
Im glad I finally re...
opinie na temat gier
Najciekawsze Tematy
Im glad I finally... [0]
opinie na temat gier [0]
BOCCE

 

Bocce – kule, boccia – kula; jest to rzutna gra rekreacyjno sportowa zwana we Włoszech bocce, we Francji – boule, w Anglii – bowles, co znaczy po polsku kule. Większość krajów przyjęła nazwę bocce. Bocce jest niezmiernie popularna szczególnie w krajach południowych i od niedawna, bo od 1985 roku, również w Polsce.

Gra ta jest dostępna dla wszystkich. Nadaje się zarówno dla mężczyzn, kobiet, dzieci i młodzieży. Mogą w nią grać osoby w starszym wieku, jak również osoby niepełnosprawne. Jest to wspaniały, czynny wypoczynek dla wszystkich od najmłodszych do najstarszych. Można również stwierdzić, że Bocce jest sportem ogólnorozwojowym, ponieważ w trakcie gry pracuje bardzo wiele grup mięśniowych.

Oprócz walorów fizycznych należy również zwrócić uwagę na psychiczne aspekty gry. Bocce jako gra typowo rekreacyjna jest doskonałą rozrywką, może być wspaniałym odpoczynkiem po pracy, można również zaliczyć ją do grupy gier „rodzinnych” (gdzie cała rodzina może brać udział w rywalizacji). Gra ta posiada również duże walory towarzyskie. Uczy współdziałania w zespole, pozwala na nawiązanie nowych znajomości.

            Gra ta jest niezmiernie popularna szczególnie w krajach południowych. W bocce gra cała Ameryka Południowa i Północna, w Europie prym wiodą Włochy, Szwajcaria, San Marino. Międzynarodowa Federacja Bocce, z siedzibą w Chiasso, zrzesza w tej chwili 21 państw.

            Według największego znawcy tematu, G. Crostiego, wywodzi się ona z okresu kamienia łupanego,

            Według innych źródeł twórcą tej gry był Spartanin Timokrates (500 lat p.n.e.), dopiero później, bo w IV wieku p.n.e. Etruskowie rozpowszechnili ją na terenach środkowej i północnej Italii.

                

 

PRZEPISY REKREACYJNE

 

            W bocce można grać na każdej twardej i wyrównanej nawierzchni. BOCCIODROM – zgodnie z przepisami Międzynarodowej Federacji BOCCE jest to obszar o idealnie równej nawierzchni o wymiarach – długość 24 do 26,5 m, szerokość 3,80 do 4,50 m, podzielony na strefy i otoczony drewnianymi osłonami o wysokości 25 cm. Jeżeli chodzi o ciężar, to średni ciężar kuli  wynosi 899,83g.

 

 

 

 

 

a/.  Linie A i A’ są liniami ograniczającymi długość toru, a także długość rozbiegu zawodników.

 

b/. Linie B i B’ wyznaczają granice, której nie wolno przekroczyć zawodnikowi przy wyrzucaniu pallino oraz podczas rzutów punto i raffa.

 

c/. Linie B i B’ określają również maksymalną odległość na jaką może potoczyć się pallino przy rozpoczynaniu serii rzutów.

 

d/. Linie C i C’ wyznaczają granice, których nie wolno przekroczyć podczas rzutów volo. Linie te określają również minimalną odległość jaką kula powinna przebyć w powietrzu po rzucie raffa. Ponadto wyznaczają one maksymalną odległość na jaką w kierunku środka toru może przesunąć się zawodnik po rzucie punto.

e/. Linia D ( połowa toru) określa minimalną odległość w jakiej powinno zatrzymać się pallino po rzucie rozpoczynającym serie rzutów, a także maksymalną odległość na jaką w kierunku środka toru może przesunąć się zawodnik po rzucie volo.

 

W bocce grają zawsze dwie strony:

-          jeden na jednego ( każdy ma 4 kule),

-          dwóch na dwóch - każdy ma 2 kule

-          trzech na trzech   - każdy ma 2 kule

 

Mecz trwa do momentu uzyskania 15 punktów i składa się z serii rzutów. Po zakończeniu serii rzutów przyznaje się punkty za kule jednego koloru bliższe pallino niż wszystkie kule przeciwnika, za każdą kulę jeden punkt.

Przez losowanie ustala się stronę rozpoczynającą. Po ustawieniu pallino w środku strefy DC’ (DC) pierwszy rzut kulą wykonuje strona, która wygrała losowanie. Kolejny rzut kulą w serii wykonuje strona, której kula jest dalej od pallino niż kula przeciwnika (lub która nie ma ważnej kuli na torze).

Po skończonej serii rzutów zawodnicy przechodzą do przeciwległego końca toru i kolejną serię rzutów rozpoczyna rzutem pallino z linii B (B’) ta strona, która otrzymała punkty w poprzedniej serii rzutów. Ta sama strona wykonuje również pierwszy rzut kulą.

Rzut pallino jest nieważny, jeśli pallino:

-          przekroczyło linię B’ (B),

-          dotknęło osłon toru lub zatrzymało się w ich pobliżu w odległości nie większej niż 13 cm,

-          nie przekroczyło linii D.

Po nieprawidłowym rzucie pallino prawo do rzutu pallino uzyskuje przeciwnik.

 

            W bocce istnieją trzy rodzaje rzutów kulą: punto, raffa i volo. W trakcie wypuszczania kuli z ręki zawodnik nie może przekroczyć wyznaczonych linii rzutu:

-          punto i raffa – linia B lub B’,

-          volo              – linia C lub C’.

Oznaczenie położenia kul zagranych i ważnych na powierzchni toru:

RZUT PUNTO polega na dotoczeniu własnej kuli do dowolnego miejsca na torze. Aby rzut punto był ważny, kula rzucona z linii B (B’) musi przekroczyć linię C (C’). Jeśli w wyniku rzutu punto dowolna z kul stojących na torze przesunie się więcej niż o 70 cm to rzut jest nieważny. Wielkość przesunięcia kuli uderzonej po rzucie punto mierzy się od punktu styczności z torem w poprzednim położeniu do brzegu kuli w nowej pozycji. Po wykonaniu rzutu punto zawodnik nie może przekroczyć linii C (C’).

Przed RZUTEM RAFFA zawodnik musi określić w którą będzie uderzał. Aby rzut raffa był ważny, kula rzucona z linii B (B’) powinna upaść na powierzchnię toru za linią        C (C’), oraz powinna uderzyć w określoną kulę jako pierwszą. Po wykonaniu rzutu raffa zawodnik nie może przekroczyć linii D.

 

Przed RZUTEM VOLO zawodnik musi określić w którą kulę będzie uderzał. Aby rzut volo był ważny, kula rzucona z linii C (C’) powinna upaść na powierzchnię toru w odległości mniejszej niż 40 cm od obwodu określonej kuli i uderzyć w określoną kulę jako pierwsza       ( może uderzyć w nią bezpośrednio). Po wykonaniu rzutu volo zawodnik nie może przekroczyć linii D.

 

Jeśli kule stojące na torze tworzą układ ( znajdują się od siebie w odległości nie większej niż 13 cm), to rzut raffa lub volo jest ważny niezależnie od tego, w którą kulę z układu trafi rzucona kula.

Jeżeli kula rzucona ( punto, raffa lub volo) uderzy najpierw w osłonę toru, to rzut jest nieważny.

Jeżeli kula rzucona uderzy w osłonę po uprzednim uderzeniu w kulę na torze, to zachowuje swoją ważność.

Kulom na torze przesuniętym w wyniku nieważnego rzutu powinny zostać przywrócone ich poprzednie położenia. Kula nieważna zostaje usunięta w danej serii rzutów.

 

REGUŁA KORZYŚCI: wszystkie nieważne rzuty punto, raffa i volo zaliczane są jako ważne, jeżeli tak zadecyduje strona przeciwna.

           

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright jacek glogowski; 2012

42,694 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie