Nawigacja
Strona Główna
KUBB
BOCCE
MöLKKI
HORSESHOE
BOULE
OFFGOLF
ROSYJSKIE SPORTY LUDOWE
KYYKKÄ
PÖLLI
KROKIET
Galeria
Forum
Artykuły
Linki
Kontakt
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 5
Najnowszy Użytkownik: Corpol87
Na Forum
Najnowsze Tematy
Im glad I finally re...
opinie na temat gier
Najciekawsze Tematy
Im glad I finally... [0]
opinie na temat gier [0]
MöLKKI

Mölkky to fińska gra będąca na swój sposób kombinacją kręgli i bocce. Jej prostota stanowi jej główną zaletę, gdyż umożliwia grę w przeróżnych warunkach atmosferycznych, zarówno dzieciom, jak i osobom starszym.

Gra wymaga minimum dwóch zawodników. Co ważne, nie ma górnego limitu liczby uczestników zabawy. Ponadto gra może być rywalizacją zarówno zawodników indywidualnych, jak i zespołów.

Mölkky pochodzi z regionu Päijänne Tavastia w południowej Finlandii z 1996 roku.

Zasady są całkiem proste. Zawodnik początkowo rzuca drewnianym kołkiem w celu przewrócenia ustawionych ściśle w pozycji pionowej dwunastu innych drewnianych kołków, które są odpowiednio ponumerowane. Ustawienie tych kołków może być różne. Jeden ze sposobów jest następujący: w pierwszej linii kołki o numerach 1 i 2, w drugiej linii odpowiednio 3, 10 i 4, w trzeciej 5, 11, 12, 6, w czwartej zaś 7, 9, 8. Taka grupa kołków ustawiona jest w odległości dziesięciu stóp, a więc ok. trzech do czterech metrów od rzucającego. Za każdym razem kołki są podnoszone i ustawiane w miejscu, w którym wylądowały. Można układać kołki w inny sposób np. w znak zapytania lub jakąś literę.

Bardzo interesujący jest sposób naliczania punktów. Kiedy zawodnik przewróci tylko jeden kołek, dostaje tyle punktów, ile widnieje na tym kołku, a więc równowartość numeru kołka. Jeśli zaś przewróci więcej tzn. minimum dwa kołki, przyznaje się mu liczbę punktów równą liczbie przewróconych kołków. Kołek uznaje się za przewrócony, gdy leży całkiem na podłożu. Nie może się opierać ani o inny ponumerowany kołek, ani o ten, którym się rzuca.

Wygrywa ten, kto jak najszybciej zdobędzie dokładnie 50 punktów. Jeśli zawodnik przekroczy tę granicę, karany jest odjęciem punktów do liczby 25. Zawodnik, który trzykrotnie z rzędu nie trafi w żaden kołek, zostaje wyeliminowany z gry.

Mölkky to zatem gra prosta, mało wymagająca, dostępna dla każdego. Wystarczy odrobina chęci i miłe towarzystwo.

 

 

zestawy do gry Molkky

 

 

Ustawienie początkowe kołków

 

 

 

 
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.

Copyright jacek glogowski; 2012

42,696 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.
 

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie